Ad
Ad
Ad
Dom i wnętrze

Palma w ogrodzie – największe wyzwania

Pinterest LinkedIn Tumblr

Polskie ogrody, na których można spotkać prawdziwe palmy, to coraz częstszy widok. Osoby zaczynające interesować się takim rozwiązaniem mogą jednak niejednokrotnie usłyszeć, że uprawianie palm w naszych warunkach klimatycznych nie jest proste. Jak zatem przystąpić do realizacji tego zadania?

Jak sadzić palmy mrozoodporne?

Najważniejszym zadaniem ogrodnika jest wybranie takiego gatunku rośliny, który będzie w największym stopniu spełniał jego oczekiwania. Możliwości jest wiele, warto jednak pamiętać, że o wyborze nie przesądzają wyłącznie indywidualne upodobania. Wcale nie mniej ważne jest to, aby roślina była dostosowana do wielkości ogrodu oraz panujących w nim warunków atmosferycznych. Nie można przecież zapominać o tym, że groźny dla niej może być nie tylko mróz, ale również silny wiatr.

Sadzenie palm wymaga przede wszystkim zatroszczenia się o odpowiednie dla nich miejsce w ogrodzie. Tu kluczowe znaczenie ma chronienie ich przed działaniem wiatru, warto więc wcześniej zapoznać się z układem ogrodu, a niekiedy – wprowadzić pewne udoskonalenia sprawiające, że podmuchy będą mniej intensywne w niektórych jego częściach. Jeśli nie ma takiej opcji – nie oznacza to konieczności rezygnowania z sadzenia palm, zaleca się jednak sięganie po te ich gatunki, które mają mocniejsze i bardziej krępe liście.Nie można zapominać także o tym, że palma nie przyjmie się tak samo dobrze bez względu na to, z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia. Najlepiej sprawdzi się ta, która jest przepuszczalna i żyzna, a do tego charakteryzuje się neutralnym pH.

Zimowanie palm – to warto wiedzieć

Jeśli uprawa palm ma przebiegać prawidłowo, należy liczyć się z tym, że to zimą pojawią się największe wyzwania. W tym okresie kluczowe znaczenie ma nie tylko obecność temperatur ujemnych, ale również długość ich utrzymywania się. Korzenie muszą być zresztą chronione nie tylko przed mrozem, ale i wilgocią. Szczególną opieką należy też otoczyć stożek wzrostu, a więc miejsce znajdujące się na szczycie kłodziny, które odpowiada za powstawanie młodych liści.Jeśli ogrodnik zajmuje się stosunkowo niewielkimi palmami, dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie ich siatką. Siatka powinna zostać wypełniona słomą albo liśćmi, całość zaś – zakryta daszkiem, aby chronić ją przed opadami. Oczywiście, każda osłonięta w ten sposób palma powinna być też regularnie wietrzona. Zabezpieczenie siatką z pewnością ochroni korzenie przed zamarznięciem, jeśli jednak roślina nie będzie wietrzona, nie będzie miała dostępu do światła. Może też paść ofiarą dość niebezpiecznych chorób grzybowych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Comments are closed.