Ad
Ad
Ad
Zdrowie i uroda

Jak usunąć tatuaż, żeby nie było po nim śladu?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Podczas wykonywania tatuażu tusz aplikowany jest do głębokich warstw skóry, przez co nie jest on w stanie zniknąć samoistnie. Z czasem pigment może trochę rozjaśnić się, ale nie jest możliwe jego całkowite usunięcie bez większej ingerencji w tkankę. Z pomocą przychodzą nowoczesne lasery, które trafiają precyzyjnie w pigment i stopniowo „wypłukują” go z organizmu. Co należy wiedzieć o laserowym usuwaniu tatuażu?

Czy tatuażu można się pozbyć na zawsze?

Nowoczesne technologie wykorzystywane w medycynie estetycznej pozwoliły na opracowanie zabiegów skuteczniej przy zachowaniu niskiej inwazyjności. Dzięki temu realne stało się też usuwanie tatuażu bez pozostawiania po nim blizny. W tym celu wykorzystuje się m.in. specjalne lasery pikosekundowe, które charakteryzują się najkrótszym czasem impulsu – wyjaśnia ekspert z Kliniki Ambroziak Dermatologia Kliniczna w Warszawie przy ul. Kosiarzy 9a. Technologia ta jest skuteczna w usuwaniu różnego rodzaju barwników, nawet w kolorze żółtym czy zielonym, z którymi inne lasery nie są w stanie sobie poradzić. Jedynym ograniczeniem dla lasera pikosekundowego jest biały kolor tatuażu, którego tak naprawdę żaden laser nie jest w stanie usunąć.

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania tatuażu?

Usuwanie tatuażu wykonywane jest przez lekarza. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut. Tatuaż naświetlany jest przy pomocy lasera centymetr po centymetrze. Technologia pikosekundowa jest mało inwazyjna, nie powoduje poparzeń naskórka, więc dyskomfort odczuwany przez Pacjenta jest niewielki. Skóra przed zastosowaniem lasera smarowana jest kremem znieczulającym. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w skuteczny system chłodzący.

Dzięki bardzo krótkim impulsom laser pikosekundowy jest w stanie dotrzeć na różne głębokości, rozbijając barwnik tatuażu na elementy wielkości pyłu. Nie wykorzystuje do tego celu wysokiej temperatury, a energię kinetyczną. Barwnik wypłukiwany jest przez organizm za pośrednictwem układu limfatycznego. Efekty w postaci rozjaśnienia tatuażu widoczne są już po jednym zabiegu. Wraz z upływem czasu z każdym kolejnym zabiegiem tatuaż staje się coraz mniej widoczny.

Po ilu zabiegach tatuaż zniknie bez śladu?

Technologia pikosekundowa daje nadzieję na pozbycie się szpecącego tatuażu i odzyskanie atrakcyjnego wyglądu. Jest to bardzo precyzyjna i skuteczna metoda, jednak to, ile zabiegów potrzeba, aby całkowicie pozbyć się tuszu spod skóry, zależy od wielu indywidualnych czynników, m.in. profesjonalizmu wykonania tatuażu, koloru pigmentu, głębokości, na jakiej został umiejscowiony, odcienia karnacji, wieku. Podczas pierwszej konsultacji lekarz jest w stanie mniej więcej określić, po ilu zabiegach tatuaż powinien zniknąć, ale w trakcie terapii może okazać się, że potrwa to dłużej lub krócej w zależności od reakcji skóry na działanie lasera. Niektóre osoby potrzebują kilku zabiegów, inne kilkunastu.

Trzeba mieć też świadomość, że zdarzają się przypadki, kiedy nawet najnowocześniejszy laser pikosekundowy nie jest w stanie całkowicie usunąć tatuażu. Pod skórą mogą pozostać resztki tuszu, które można zakamuflować nowym tatuażem (tzw. cover) lub tuszem w kolorze skóry.

Kliknij tutaj i poznaj listę najlepszych klinik medycyny estetycznej, wykonujących m.in. zabiegi laserowe.

Comments are closed.