Ad
Ad
Ad
Turystyka

Tureckie meczety

Pinterest LinkedIn Tumblr

Czym jest meczet? To pytanie zaprząta pewnie głowy niektórych osób, trafiających tutaj. Spieszymy się, więc udzielić odpowiedzi na to pytanie. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta. Meczet to budynek, którego funkcja jest taka sama jak kościoła. To właśnie w nim muzułmanie wznoszą modły. Mówiąc bardziej obrazowo, dla muzułmanów meczet jest tym, czym kościół jest dla katolików. Teraz wszystko powinno być oczywiste.

Trochę więcej informacji o meczetach

W Turcji znajdziemy meczety, które powstają na planie kwadratu. Każdy meczet może mieć kilka minaretów. Zazwyczaj jest to jeden, dwa lub cztery minarety. Ale znane są meczety, które mają aż sześć minaretów. Takim meczetem jest Błękitny Meczet. Natomiast meczet Hagia Sofia ma tylko cztery minarety. No dobrze, ale czym jest minaret? Najprościej mówiąc, jest to wznoszona obok meczetu wieża. Często jest ona (ta wieża) jego integralną częścią.

Na modlitwę wzywa wiernych muezzin, który znajduje się w każdym meczecie. Jednak od jakiegoś czasu, wiernych na modlitwę wzywa technologia. Z rozmieszczonych na minaretach głośników, rozbrzmiewa wcześniej nagrane nawoływanie. Cóż, znak czasów.

Każdy meczet podzielony jest na dwie części. Jedna z nich jest większa od drugiej. Ta większa jest przeznaczona dla mężczyzn, mniejsza to miejsce, w którym modlić mogą się kobiety.

Ciekawostką, która nie do końca związana jest z meczetem, jest fakt, że każdy wierny przed modlitwą musi rytualnie się oczyścić. To rytualne oczyszczenie polega na tym, że trzeba obmyć swoją twarz, swoje ręce i stopy. Najczęściej robi się to w bezpośrednim pobliżu meczetu, gdzie ulokowane są specjalne miejsca, przeznaczone właśnie do rytualnego obmycia.

Czy meczety można zwiedzać?

Dobra wiadomość jest taka, że zwiedzanie meczetów jest możliwe. Podczas zwiedzanie, trzeba przestrzegać określonych zasad. I warto wiedzieć, że te zasady są przestrzegane. Jakie to zasady? Oto one:

Zwiedzać meczet można tylko w chwili, kiedy nie trwa modlitwa. To bardzo ważna zasada. Jeżeli widzimy modlących się ludzi, nie zwiedzamy meczetu. Koniec i kropka. Lepiej poczekać na koniec modlitw, albo przyjść w innym terminie.

Do meczetu nie wchodzimy w butach. Buty zostają przed wejściem.

Ważny jest odpowiedni strój. Mini, szorty, stroje kąpielowe, koszulki na ramiączkach są nieodpowiednie.

Kobiety muszą pamiętać o zakrywaniu głowy, mogą w tym celu użyć chusty.

Będąc na wakacjach w Turcji możemy znaleźć sporo meczetów, które warto odwiedzić. Można odwiedzić wspomniany już Błękitny Meczet, czy też Hagia Sofia. Także w Alanyi można odwiedzić kilka meczetów. W sumie w każdej, tureckiej miejscowości jest przynajmniej jeden meczet, który warto odwiedzić.

Comments are closed.