Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Jak pielęgnować bonsai?

Pinterest LinkedIn Tumblr

W Japonii, bonsai dawna uznawane jest za formę sztuki. Kolekcjonerzy wydają fortunę na wystawach i aukcjach, ceny niektórych okazów są zawrotne.

Nie tylko w Japonii są miłośnicy bonsai. Można się cieszyć widokiem bonsai we własnym ogrodzie, jednak w tym celu należy nauczyć się najważniejszych technik pielęgnacyjnych.

Lokalizacja

Bonsai potrzebują dużo światła i powietrza. Światło słoneczne umożliwia fotosyntezę jako podstawę wszelkiego wzrostu. Dobra cyrkulacja powietrza ułatwia wymianę gazową oraz zapobiega występowaniu szkodników i grzybów.

Potocznie uważa się, że wiele drzew woli miejsca „częściowo zacienione”. W rzeczywistości są to tylko nieliczne gatunki, takie jak azalie. Z kolei klony bardzo dobrze czują się na słońcu. Jeśli liście mają uszkodzenia to zazwyczaj z powodu nieprawidłowych nawyków podlewania lub nieoptymalnego zaopatrzenia z systemu korzeniowego. Może to mieć różne przyczyny, takie jak zła gleba, rzadkie przesadzanie itp.

Jak podlewać bonsai?

Mówi się, że uczniowie mistrzów bonsai w Japonii uczą się podlewania dopiero po pierwszym roku nauki. Przy dozowaniu wody, można wpływać na długość igieł lub wielkość liści drzewa.Należy wziąć sobie do serca dwie rzeczy: zbyt mało wody powoduje suszę, a zbyt dużo prowadzi do uszkodzenia korzeni, pędów i liści.

W okresie przejściowym (wiosna, jesień) należy podlewać rośliny tylko wtedy, gdy gleba zaczyna wysychać. Z reguły wilgotność w głębszych warstwach jest wystarczająca. W upalne dni w środku lata należy odpowiednio podlewać rano, intensywnie zraszając rośliny, aż woda wypłynie z otworów drenażowych. W ciągu dnia dalsze podlewanie uzależnione jest od zużycia rośliny lub wilgotności na powierzchni. Niektóre drzewa potrzebują drugiego zraszania wieczorem, a inne dopiero następnego ranka. Wszystko zależy od wilgotności powietrza, temperatury oraz oczywiście rodzaju rośliny i jej kondycji.

Nawożenie

Aby roślina miała możliwość wzrostu, powinno się ją nawozić. Brak składników odżywczych powoduje, że bonsai szybko bledną i chorują.Najlepszy jest stały nawóz organiczny granulowany — nawóz organiczny w postaci drobnych granulek wzbogacony „dodatkami”, który jest teraz łatwo dostępny w sklepach.

Nawożenie rozpoczynamy wiosną, a nawóz zmieniamy dwa razy co cztery tygodnie. W środku lata przestajemy nawozić, aby pozwolić pędom stwardnieć.

Najważniejsze nawożenie odbywa się późnym latem i jesienią.

Powinniśmy nawozić tylko wtedy, gdy działa system korzeniowy i drenaż. Drzewo z uszkodzonym korzeniem nie jest w stanie wchłonąć nawozu, co utrudnia regenerację.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai.

Comments are closed.