Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Zalety płynące z ISO 45001

Pinterest LinkedIn Tumblr

BHP – zatrudniając się w danym przedsiębiorstwie, pracownik musi odbyć szkolenie wstępne, poznając specyfikę na danym stanowisku. Po kilku latach organizowane są szkolenia okresowe z BHP, które mają za zadanie przypomnieć obowiązujące zasady. W ostatnich czasach do tego tematu podchodzi się coraz bardziej surowo – w szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę certyfikat ISO 45001. 

Obowiązujące normy prawne

Ktoś może powiedzieć, że ISO 45001 to dodatkowy obowiązek. Trzeba jednak podejść do tego w nieco inny sposób. Audyt ISO 45001, jak również później przyznana certyfikacja, pomaga tak naprawdę włączyć wymagania prawne do procesów wewnętrznych w każdym przedsiębiorstwie. Oczywiście takim, które zdecydują się na wdrożenie całościowe tego procesu. Może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale takie działania niosą ze sobą ogrom korzyści.

Motywacja dla pracowników

Norma ISO 45001 pozwala na zwiększenie motywacji dla pracowników. Tzn. nie będą oni odczuwali takiego zmęczenia fizycznego, jak również psychicznego. Nie będą oni musieli obawiać się tego, że wykonywanie obowiązków wiązać się będzie dla nich z utratą zdrowia, czy nawet życia. Zdjęcie takiego obciążenia z barków (jak to się przysłowiowo mówi) sprawi, że kondycja zdrowotna (ta realna) zdecydowanie się poprawi.

Przewaga konkurencyjna

Firmy, które posiadają ISO 45001 posiadają zdecydowanie większą przewagę konkurencyjną nad tymi przedsiębiorstwami, jakie certyfikacji nie mają. Tym bardziej więc nie będą one miały problemu z tym, aby w swoich szeregach zatrudnić wykwalifikowanych pracowników, których teraz jest bardzo mało. Nie będzie brakowało chętnych osób, jakie będą chciały zatrudnić się w firmie, gdzie spełnione są restrykcyjne normy odnośnie bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Struktura wysokiego poziomu 

DJB doradztwo jest firmą, która zadba o zachowanie struktury wysokiego poziomu. O to, aby każde przedsiębiorstwo mogło pochwalić się systemem zintegrowanego przedsiębiorstwa. Co to dokładnie oznacza? To, że to co istniało może zostać połączone z nowymi normami, które (nomen omen!) są już i tak znane. Tylko że pewne elementy zostały bardziej dopracowane, wskazując m.in. na znaczna rolę kadry zarządzającej. Można również zadbać o to, aby ISO 45001 zostało zintegrowane z systemami, jakie odnoszą się do ISO 9001 lub ISO 14001 – kolejnych międzynarodowych certyfikatów, jakie są w stanie podnieść rangę danego przedsiębiorstwa na zdecydowanie wyższy poziom. 

Comments are closed.