Zakupienie polisy OC jest obowiązkiem każdego posiadacza samochodu. W przypadku kolizji czy wypadku to właśnie OC pozwoli na pokrycie szkód wyrządzonych przez właściciela polisy. Zdecydowana większość z nas kupuje polisę OC opłacając ją z góry. Kiedy jednak składka jest wysoka (np. w przypadku młodych kierowców) możliwe jest ubezpieczenie OC na raty. Jak działa taka usługa? Czy jest ona często stosowana?
Ubezpieczenie OC na raty – jak działa?
Klasyczne umowy ubezpieczeniowe podpisywane są na okres roku i najczęściej opłacane są z góry – w takich sytuacjach biura ubezpieczeniowe proponują również dodatkowe zniżki. Inną opcją są ubezpieczenia krótkoterminowe, te jednak oferowane są w konkretnych przypadkach (np. dla samochodów sprowadzanych zza granicy, do czasu ich zarejestrowania w kraju). Ubezpieczenie OC na raty to polisa zawierana na okres roku, w której płatność podzielona jest na kilka rat. W przypadku tego konkretnego ubezpieczenia ochrona zaczyna działa już po wpłacie pierwszej raty. Jeśli podpisana zostanie umowa o polisę, ale nie uda się opłacić pierwszej raty, ochrona nie zadziała, a wszelkie szkody zapłacić trzeba będzie z własnej kieszeni. Warto mieć na uwadze, że ochrona ubezpieczeniowa trwa nawet wtedy, kiedy kolejne raty składki nie będą płacone – jest to więc spore ryzyko dla ubezpieczyciela. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może wymówić takiej polisy, zmuszone jest więc płacić za szkody, nawet kiedy składki nie są płacone.
Ile kosztuje ubezpieczenie OC na raty?
W związku z ryzykiem, jakie ponosi towarzystwo ubezpieczeniowe sprzedając ubezpieczenie OC na raty, zazwyczaj polisa taka jest droższa i nie jest objęta zniżkami. Mimo tego polisa OC na raty jest jednym z częściej poszukiwanych produktów, przez co coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych proponuje ten rodzaj polisy.
Comments are closed.